Weganizm

Weganizm jest praktyczną i realną odpowiedzią na olbrzymią niesprawiedliwość, która rozgrywa się każdego dnia w rzeźniach i hodowlach. Jest tym, co każde z nas może zrobić dla zwierząt tu i teraz.

Dieta wegańska

Dieta wegańska jest różnorodna, smaczna i, co zostało udowodnione, zdrowa. Opiera się na niezliczonej liczbie produktów roślinnych.

Wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego – jajka, mleko, ryby czy mięso – wiążą się z cierpieniem i śmiercią zwierząt. U podstaw wykorzystywania zwierząt do produkcji żywności leży przekonanie, że ich życie jest mniej ważne niż nasze. Zwierzęta wykorzystywane w przemyśle są kupowane, sprzedawane, zamykane w klatkach, oddzielane od swoich rodzin, okaleczane. Wypala się im piętna na skórze i przymusowo zapładnia. Codziennością jest znęcanie się nad nimi przez pracowników. Odmawia się im prawa do naturalnego zachowania, a na końcu zabija.

Wybór pomiędzy życiem i śmiercią zwierząt jest prosty – tak prosty, jak wybranie innych produktów w sklepie czy innego dania w restauracji. Ponieważ coraz więcej ludzi przechodzi na weganizm, na rynku dostępnych jest więcej wegańskich produktów niż kiedykolwiek wcześniej. Jednak tak naprawdę podstawą diety wegańskiej nie są specjalistyczne produkty, które można kupić w sklepie ze zdrową żywnością, ale świeże warzywa, owoce, kasze czy rośliny strączkowe. Dieta wegańska oparta na nich może być bardzo tania. Poza tym, przygotowywanie dań wegańskich nie jest trudniejsze niż przygotowywanie dań niewegańskich, a jednocześnie pozwala na odkrycie nowych składników i przepisów.

Przemysł odzieżowy

Wiele osób widziało opublikowane przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki szokujące obrazy lisów, norek i jenotów cierpiących w klatkach na fermach futrzarskich i zabijanych poprzez gazowanie lub porażenie prądem. W ostatnim czasie walka przeciwko przemysłowi futrzarskiemu w całej Europie przybiera na sile, a Stowarzyszenie dąży do wprowadzenia zakazu hodowli zwierząt na futra w Polsce.

Jednak rzeczywistość związana z pozyskiwaniem skóry, futra i wełny od krów, królików, owiec i innych zwierząt jest równie brutalna. To nie są, jak sądzi wiele osób, tzw. “produkty uboczne” – kupowanie skóry i wełny także finansuje cierpienie i śmierć zwierząt, ponieważ sprawia, że przemysł dodatkowo na nich zarabia.

Rozrywka

Obecnie wiele osób jest przeciwko wykorzystywaniu zwierząt w cyrkach, walkom byków i polowaniom. Dzieje się tak, ponieważ cierpienie zwierząt w tych sytuacjach jest oczywiste i często szokujące. Jednak są też inne miejsca, w których zwierzęta przebywają wbrew swojej woli dla ludzkiej rozrywki – to na przykład ogrody zoologiczne, oceanaria czy tory wyścigów konnych. We wszystkich przypadkach zwierzęta są uważane za własność, zabiera się im wolność i używa się ich w celach rozrywkowych tylko dlatego, że należą do innego gatunku niż my.

Z wykorzystywaniem zwierząt w rozrywce wiąże się wiele problemów, takich jak trzymanie zwierząt w ciasnych klatkach lub na niewielkich wybiegach, długie i męczące podróże (w przypadku cyrków jeżdżących po całym kraju), bolesna tresura. Zwierzęta żyją w jałowym środowisku i nie mogą zaspokajać swoich naturalnych potrzeb, cierpią więc na choroby psychiczne, takie jak stereotypia (mechaniczne powtarzanie czynności, np. chodzenie w kółko po klatce).

Wybieraj rozrywkę, która nie wiąże się z wykorzystywaniem zwierząt i mów innym o tym, dlaczego tak robisz. Wszyscy mamy prawo decydować o naszym życiu i cieszyć się wolnością, bez względu na to, czy jesteśmy ludźmi, czy nie.

Doświadczenia na zwierzętach

Pomysł porwania niewinnego człowieka i wykonywania na nim doświadczeń wbrew jego woli zostałby w naszym społeczeństwie uznany za nie do zaakceptowania – nawet, jeśli miałoby się to przysłużyć stworzeniu leków mogących uratować życie innych ludzi. Jednak jeśli nie eksperymentujemy na ludziach ze względów etycznych czy moralnych, nie powinniśmy eksperymentować także na innych zwierzętach. Inne zwierzęta, podobnie jak my, są zdolne do odczuwania bólu, stresu i nudy bez względu na ich poziom inteligencji i gatunek, do którego przynależą.

Wszystkie zwierzęta – ludzkie i pozaludzkie – chcą żyć, a to powinno być szanowane w każdym przypadku.

Jeśli zależy Ci na losie zwierząt, pomóż zakończyć doświadczenia na zwierzętach. Pisz do firm, które eksperymentują na zwierzętach i wyjaśniaj im, dlaczego nie zamierzasz kupować ich produktów. Bojkotuj eksperymenty i wiwisekcje na twojej uczelni. Postęp w nauce i medycynie jest ważny, jednak jego ofiarą nie mogą padać czujące istoty – zwłaszcza, że w dzisiejszych czasach istnieje wiele alternatyw dla testów na zwierzętach. Jako społeczeństwo powinniśmy finansować, promować i wspierać rozwój alternatyw, ponieważ jest to niezwykle pilna kwestia.