Zwierzęta

Świnie

Świnie pod względem inteligencji są podobne do psów. Nie są jednak naszymi pupilami, lecz zapełniają przemysłowe zagrody, dzieląc los milionów innych zwierząt zabijanych na mięso.

Zamykane w niewielkiej przestrzeni zaczynają przejawiać zachowania stereotypowe, polegające na ciągłym poruszaniu głową w przód i w tył. Tak chętnie bawiące się ze sobą w sprzyjających warunkach, w zagrodzie skazane są na nudę prowadzącą często do agresji. Zamiast zlikwidować przyczynę takich zachowań, prosiętom obcina się ogonki i wyrywa zęby. Bez znieczulenia.

Dodatkowym czynnikiem negatywnie wpływającym na życie świń są betonowe albo rusztowe podłogi, które nie tylko tworzą monotonię otaczającej ich przestrzeni, ale przede wszystkim powodują deformacje racic. Coraz rzadziej stosowany jest system ściółkowy, ponieważ wymaga większych nakładów pracy.

W najgorszej sytuacji znajdują się maciory, które przez cały okres ciąży trzymane są w pojedynczych metalowych kojcach. Nie mogą tam zbudować gniazda, co normalnie jest dla nich naturalnym przejawem instynktu macierzyńskiego. Prosięta są izolowane od matek po tygodniu od urodzenia. Od tego momentu jedyny kontakt matki z dziećmi ogranicza się do karmienia, jednak nawet wtedy dzielą ich od siebie metalowe kraty. Nie pozwala się na to jednak zbyt długo, ponieważ zaprzestanie karmienia powoduje zanik laktacji i możliwość ponownego zapłodnienia świni. Oczywiście najczęściej za pomocą sztucznej inseminacji. Świnie, których zdolność reprodukcyjna spada wysyłane są do rzeźni.

Wielka Brytania. Śledztwo wykonane przez Animal Equality