Porady

Jedzenie

Jedzenie na mieście staje się coraz prostsze. W większości dużych miast są już miejsca oferujące dania wegańskie. Nawet jeśli nie ma takiego baru w okolicy, z reguły bez problemu można zamówić posiłek roślinny w wielu innych miejscach – warto zwrócić uwagę szczególnie na lokale włoskie, indyjskie i inne azjatyckie. Praktycznie wszędzie jesteśmy w stanie coś zjeść, jeśli tylko miło porozmawia się z obsługą.

Jeśli szukasz wegańskiego miejsca w swojej okolicy, polecamy dwa portale:

  • vegemapa.pl – mapa lokali wegańskich i wegetariańskich w Polsce
  • happycow.net – serwis na temat wegańskich i wegetariańskich lokali na całym świecie

Osoby, które wolą gotować w domu, mogą skorzystać z setek wegańskich przepisów opublikowanych na takich stronach internetowych, jak puszka.pl lub Weganizm, spróbujesz?. Zachęcamy również do zapoznania się z inspiracjami kulinarnymi zamieszczonymi na naszej stronie w dziale Przepisy.

Sport

Sportowcy na diecie roślinnej osiągający sukcesy w wielu dyscyplinach są dowodem na to, że weganizm nie stoi na przeszkodzie nawet bardzo intensywnym treningom. Wiele osób zajmujących się sportem nawet chwali sobie dietę wegańską jako jeden z czynników poprawiających ich kondycję.

Polecamy następujące serwisy dotyczące diety wegańskiej w sporcie:

  • vegerunners.pl – strona zrzeszająca miłośników i miłośniczki biegania
  • veganworkout.org.pl – artykuły, wywiady i filmy o sportowcach stosujących diety wegetariańskie, w tym dietę wegańską
  • sci-fitness.pl – blog dietetyka i trenera sportów siłowych poświęcony naukowej stronie ćwiczeń i odżywiania – nie tylko dla wegan

Zakupy

Buty i ubrania z materiałów pochodzenia roślinnego bądź syntetycznych jest wiele. Można je kupić w różnych fasonach i różnych pulach cenowych. Technologia produkcji nowych materiałów rozwija się szybko i prężnie, więc ciężko byłoby wymienić wszystkie rodzaje materiałów, które nie są produkowane z surowców odzwierzęcych. Wybierając się na zakupy warto więc po prostu sprawdzać metki i unikać takich produktów jak skóra, zamsz, wełna, angora, kaszmir.

Chcąc kupować kosmetyki wolne od okrucieństwa wobec zwierząt warto zapoznać się z listą firm testujących, nietestujących i „niepewnych” opublikowaną na stronie notest.pl.

Przydatne serwisy:

  • notest.pl – strona na temat wiwisekcji, lista firm kosmetycznych nietestujących na zwierzętach
  • sweetpiggy.com.pl – sklep internetowy zajmujący się sprzedażą wegańskich kosmetyków, środków czystości i suplementów
  • wegarnia.pl – wegańska księgarnia oraz sklep z wegetariańskimi/wegańskimi gadżetami.

Wsparcie

Osoby rozpoczynające swoją przygodę z weganizmem mogą uzyskać wsparcie od wegan i weganek o dłuższym stażu dzięki portalowi Vegan Buddy – Wegański Przyjaciel. Zarejestrowało się na nim już wiele osób, które oferują swoją pomoc i porady osobom chętnym na zmianę stylu życia na bardziej przyjazny zwierzętom.

Zrób pierwszy krok

Jako Otwarte Klatki przygotowaliśmy starter „Dobre decyzje. Pierwsze kroki w świecie dań roślinnych”, w którym pokazujemy nie tylko, dlaczego warto postawić w 100% na roślinne produkty, ale także jak komponować pełnowartościowe posiłki, jakie superpokarmy dobrze mieć w swojej kuchni oraz jakiego gotowe produkty roślinne znajdziesz w sklepach.

Zostań wege na 30 dni

Uważasz, że weganizm to dobry pomysł, ale nie był(a)byś w stanie zrezygnować ze smaku mięsa i nabiału? Zastanawiasz się nad przejściem na weganizm, ale brakuje Ci wiedzy i motywacji, aby zacząć? Jeśli tak, zachęcamy Cię do wzięcia udziału w akcji „Zostań wege na 30 dni”. Dzięki niej możesz podejąć wyzwanie i wraz z setkami innych ludzi spróbować żyć w nowy, lepszy (bo nie powodujący cierpienia innych) sposób.

Będziesz codziennie otrzymywał na swoją skrzynkę pocztową e-maila z wszystkimi niezbędnymi informacjami dotyczącymi wegetarianizmu (i weganizmu) – przykładowym jadłospisem, ciekawostkami, poradami żywieniowymi i nie tylko.