Zwierzęta

Zwierzęta w cyrku

Pokazy cyrkowe zniewalają publiczność, a w szczególności dzieci, swoim bogactwem kolorów, muzyki, oryginalnością i odwagą artystów. Jednak rzeczywistość nie jest już taka kolorowa dla zwierząt, które w cyrku występują.

Zwierzęta bardzo często rodzą się już w niewoli, bądź jako oseski zostają odebrane matkom z ich naturalnego środowiska. Tylko po to, aby resztę życia spędzić w klatce na “pace” samochodu, przemierzając tysiące kilometrów każdego roku. Życie w takich warunkach związane jest w niewyobrażalnym cierpieniem. Zwierzęta doznają szeregu urazów psychicznych, związanych z życiem w niewoli i nieustannym stresem. Do tego dochodzi jeszcze tresura, bazująca na wywoływaniu uczuć strachu i bólu u zwierzęcia, co pogłębia jeszcze bardziej jego tragiczną sytuację. Naturalne instynkty tłumione są za pomocą pejcza, paralizatora, środków farmakologicznych i ograniczania racji żywnościowych, co ułatwia treserowi pracę. Zwierzęta zmusza się do wykonywania rozmaitych czynności podczas spektakli nawet kilka razy dziennie, co oczywiście kłóci się z ich naturalnymi predyspozycjami.

Widzowie odwiedzający cyrk nie nauczą się niczego na temat naturalnych zachowań zwierząt, nie będzie to w żadnym stopniu wartościowe pod względem edukacyjnym ich dzieci. Spektakl utwierdzi je natomiast w mylnym przekonaniu o tym, że jedynym naturalnym zachowaniem zwierzęcia jest godzenie się na to, aby było więzione. Praktyka zniewalania zwierząt wiąże się przekonaniem, że ich życie nie posiada wartości samej w sobie, co prowadzi do odbierania im wszelkich praw. Zachęcamy do tego, abyście nie wspierali swoimi pieniędzmi takich praktyk. Jeżeli urzeka Was magia cyrku, wybierzcie się do tych, w których nie ma zwierząt, co przecież również będzie doskonałą rozrywką.

Kolumbia. Nagranie Animal Defenders International. W tej chwili w Kolumbii obowiązuje zakaz wykorzystywania dzikich zwierząt w cyrkach